Android 4.3: nová možnost řazení ikon a přístupnější systém notifikací

android_43_ico

Z uniklých ROMek s Androidem 4.3 pro Samsung Galaxy S4 “Google Edition” se postupně na světlo světa vynořují informace o dalších novinkách, které by očekávaná nejnovější verze měla přinést. V pondělí jsme přinesli info o prvních pěti předpokládaných nových funkcích a vylepšeních, dnes přicházíme s dvěma novinkami.

Android 4.3 Jelly Bean Android 4.3 Jelly Bean

Lidé stojící za serverem Myce.com se prohrabali zdrojovými kódy a všimli si části, týkající se třídění ikon a widgetů v seznamu aplikací. Ty by nyní mělo být možné řadit nejen podle abecedy, jak je tomu nyní, ale také podle oblíbenosti, respektive četnosti spouštění, kterou systém bude sledovat a evidovat. “Vývojáři přidali speciální dialogové okno, kde můžete vybrat řazení podle abecedy, nebo podle oblíbenosti”, napsal DoMiN8ToR.

Vývojáři přidali speciální dialogové okno, kde můžete vybrat řazení podle abecedy Vývojáři přidali speciální dialogové okno, kde můžete vybrat řazení podle abecedy

Nejčastěji používané aplikace by tak uživatel měl hned na první obrazovce, méně používané pak na dalších “stránkách”. Tato změna umožní získat lepší přehled nad bludištěm ikon, ve kterém mohou být desítky nainstalovaných aplikací. Podobný koncept jsme viděli například v launcheru Sony Xperie Z a znát ho bude asi každý, kdo používal nějaký alternativní launcher.

Další novou funkci odhalil vývojář Kevin z TeslaCoil Software (autoři Nova Launcheru a WidgetLockeru) – notifikační systém prý bude poskytovat přístup k oznámením aplikacím třetích stran. Konkrétně by programy měly být schopné číst, odmítnout a aktivovat tlačítka v notifikacích vytvořených systémem nebo jiným programem. Na první pohled to možná nevypadá jako “až taková bomba”, navíc se zatím neví, jak přesně bude služba fungovat.

Nastavení systému oznámení Nastavení systému oznámení

Seznam aplikací s přístupem k notifikacím Seznam aplikací s přístupem k notifikacím

V současnosti systém nedovoluje vývojářům pracovat s notifikacemi, což výrazně omezuje spolupráci smartphonu s externím hardwarem, jako jsou například chytré hodinky nebo brýle. Zpravidla se toto omezení řeší přes API pro usnadnění. Zjednodušený přístup k notifikacím by byl obrovským přínosem pro rozrůstající se trh chytrých hodinek a dalšího příslušenství, které synchronizuje obsah s mobilním telefonem, stejně jako pro aplikace typu Light Flow či Tasker, jež se k notifikacím dostávají zbytečnou oklikou.

Otevření notifikací by navíc znamenalo možnost vzniku aplikací, které by nahradily výchozí notifikační systém – ostatně když uživatel může změnit systémovou klávesnici, launcher, domovskou obrazovku a další sekce, proč by neměl mít možnost měnit také způsob zobrazování a reakce na oznámení?

Podle Android Police budou aplikace využívající tuto funkci vyžadovat speciální oprávnění právě pro přístup ke čtení a práci s notifikacemi.

Zdroje: Droid Life, Myce, Android Authority, Android Headlines, Engadget, Talk Android a Android Police.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)