Android 4.0.3 pro tablety Acer A500 je tu

A500 4.0.3

V těchto dnech už dostávají i čeští uživatelé oblíbených tabletů Acer Iconia Tab A500 standardní OTA cestou aktualizaci operačního systému Android, a to na jeho nejnovější verzi 4.0 Ice Cream Sandwich. Acer tak plní své dřívější sliby a předvádí příkladnou podporu zákazníků.

 

Historie verzí

Kdo si loni kupoval A500 mezi prvními, našel v tabletu ještě první verzi tabletového systému Honeycomb 3.0, a nutno říci, že poměrně neodladěnou. Část systémových aplikací padala častěji, než by bylo zdrávo (YouTube, Gmail, …), a celkově bylo vidět, že řadu funkcí Google do první tabletové verze dát nestihl (plný USB host, práce s aplikacemi pro nižší rozlišení telefonů atd.). Tu proto rychle následovala aktualizace na verzi 3.1, která zlepšila stabilitu a přinesla nové funkce (možnost změny velikosti widgetů na obrazovce, plná podpora USB host pro spoustu periferií). Bohužel ale také došlo k citelnému snížení rychlosti celého zařízení (vše bylo trhanější, což ilustroval také výsledek benchmarku Quadrant). V září pak byla uvolněna poslední hlavní verze 3.2, kde se konečně rychlost vrátila téměř na úroveň verze 3.0 a přibyly další funkce jako volitelné měřítko pro zobrazení starých aplikací nebo podpora souborového systému NTFS na externích úložištích (microSD karty a flash disky). Před několika měsíci pak byla uvolněna aktualizace na verzi 3.2.1, která ale nic zásadního nepřinášela.

Novinky verze 4.0.3

Nyní tedy Acer dostál slibům a majitelé A500 mohou aktualizovat na nejnovější Android, konkrétně verzi 4.0.3 Ice Cream Sandwich. Při aktulizaci zůstanou zachována všechna data i nainstalované aplikace (výjimkou je Flash player, který nebyl oficiálně pro ICS podporován a je třeba si jej doinstalovat z Obchodu Play ručně). Jaké novinky tedy majitele čekají?

  • V první řadě je to vyšší rychlost, jak subjektivně tak v benchmarcích (viz Quadrant výše, kde se výsledek opět blíží původní holé verzi 3.0) pocítíte lepší optimalizaci a akceleraci celého uživatelského prostředí. Uživatelé také popisují lepší výkon u přehrávání videí (kde má Tegra 2 své limity), prohlížení fotografií apod.
  • Přepracované uživatelské prostředí, počínaje novým fontem Roboto, ikonami softwarových tlačítek a zejména hardwarovou akcelerací vykreslování, která zajišťuje plynulejší odezvu (byť na občasné zaškubnutí v plochách nebo seznamech narazíte i nyní, na vině je architektura operačního systému, která narozdíl od konkurence na iOS nedokáže dát grafickému vykreslení maximální prioritu před ostatními vlákny).
  • Přepracovaná logika ovládání. Asi nejvýznamnějším (a pro mě osobně těžko pochopitelným krokem) je prohození polohy potvrzovacích tlačítek a voleb v celém systému. Tlačítka OK, Ano a další jsou nyní v dialozích vždy vpravo, Ne, Storno pak vlevo. Je to přesně naopak, než bylo ve všech dosavadních verzích Androidu (a zvyklostem z dalších operačních systémů), a proto pokud jste byli zvyklí potvrzovat některé volby automaticky, budete si muset ze začátku dávat trochu pozor, co vlastně (ne)potvrzujete. Po aktualizaci telefonu na ICS jsem si takto málem smazal i nějaká data.
  • Přepracované Nastavení systému. To je nyní lépe strukturované, přičemž některé rychlé volby (jako vypnutí/zapnutí a nastavení bezdrátových sítí) jsou hned nahoře
  • Přepracovaný seznam Aplikací a Widgetů. Už na Honeycombu byly aplikace umístěny na jednotlivých obrazovkách, nyní k nim ale na další záložce přibyly Widgety (dříve byly pod tlačítkem „+“, které už na hlavní obrazovce není) a přímý odkaz od Obchodu Play
 

 
Už jste také získali aktualizaci na ICS přes OTA, anebo jste zvolili cestu ruční instalace (viz XDA)? A jak jsou na tom majitelé A501 a A100?

Roman Nepšinský
O Autorovi - Roman Nepšinský

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (14)