Americké tajné služby varují před používáním Huawei a ZTE telefonů

huawei zte tajne sluzby

Čínské telefony nejsou v USA vítané, šéfové šesti amerických zpravodajských agentur, mezi nimi i FBI, CSI nebo NSA, dnes varovali před zařízeními značek ZTE a Huawei. Tajné služby rovnou doporučily, že by Američané neměli používat produkty a služby vyráběné těmito čínskými giganty.

Není to poprvé, co tajné služby varují před čínskými společnostmi

Během svého projevu řekl ředitel FBI Chris Wray, že vláda USA je znepokojena rizikem, které je spojeno se společnostmi, jenž mají blízko k cizím vládám, které nesdílí hodnoty USA. Nebezpečné je podle nich získávání mocenských pozic v telekomunikačních sítích. . Dále ředitel FBI dodal, že to poskytne možnost měnit či ukrást informace a provést nedetekovatelnou špionáž.

Tato varování nejsou nic nového. Tajné služby USA už v minulosti několikrát upozorňovaly na Huawei, který často popisují jako prodlouženou ruku čínské vlády. I to vedlo k několika zákazům prodeje Huawei telefonů v USA. Naposledy letos, kdy se měl v USA začít prodávat Huawei Mate 10 Pro, ale operátoři nakonec z dohody ustoupili. V USA se momentálně zvažuje zákon, kdy se státním zaměstnancům zakáže používání telefonů Huawei a ZTE.

Společnosti Huawei i ZTE byly v roce 2013 zmíněny ve výroční zprávě české BIS (Bezpečnostní informační služba). České tajné služby se obávají toho, že je využívají čínští špioni. Níže můžete nalézt část zprávy z roku 2013.

“Potenciální nebezpečí pro ČR může představovat rostoucí podíl čínských společností Huawei a ZTE na českém telekomunikačním trhu. Obě společnosti jsou ve světě dlouhodobě podezřívány ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách. V některých zemích byla společnost Huawei v minulosti vyloučena z účasti na vládních zakázkách či budování sítí pro přenos citlivých informací, neboť bezpečnostní rizika převažují ekonomické úspory, které tyto společnosti nabízí. Odborníci rovněž poukazují na to, že obě společnosti ignorují hlášení o chybách ve svých produktech a nepracují na jejich odstraňování. Rovněž upozorňují na možnost, že by v čínském hardware mohly existovat úmyslně vložené chyby (tzv. zadní vrátka), které umožní vzdálenou neautorizovanou manipulaci se zařízením. Zadní vrátka mohou v případě potřeby posloužit k vyřazení komunikační infrastruktury protivníka nebo získání citlivých informací,” tvrdí BIS v roce 2013.

K dnes zveřejněnému varování ředitelů amerických tajných služeb, se již Huawei vyjádřil. “Huawei si je vědom řady aktivit vlády USA. Ty jsou zaměřeny na potlačení podnikání společnosti Huawei na americkém trhu. Společnosti Huawei věří vlády a zákazníci ve 170 zemích světa. Nepředstavuje žádné jiné bezpečnostní riziko než jaké mají společnosti v informačních technologiích,” řekl mluvčí společnosti.

Přestali byste používat telefon, kdyby naše tajné služby vydaly stejné varování jako v USA?

Zdroj: theverge.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (13)