Bude stále zapnutý displej („Always-On“) drancovat baterii?

Always On

Nové špičkové modely velkých výrobců mobilních telefonů přicházejí s novou funkcí „Always-On,“ která již při prvním informačním úniku vyvolala řadu otázek, týkajících se výdrže baterie. Situace naštěstí nebude ani zdaleka tak hrozivá, jak se mohlo na první přečtení zdát.

S novinkou přišli víceméně současně dva velcí jihokorejští soupeři: Samsung a LG, kteří ji implementovali do svých aktuálních vlajkových lodí. Ještě před oficiálním představením však začaly velké polemiky o tom, nakolik se funkce „Always-On“ podepíše na již tak nevalné výdrži baterie. Přeci jen ani loňské modely Galaxy S6 a Galaxy S6 nepatřily mezi vyslovené „držáky,“ neboť výrobce obětoval potenciálně možnou kapacitu akumulátoru co nejštíhlejšímu provedení.

„Always-On“ je přirozeným vývojem

Podívejme se nejprve krátce do historie, neboť zobrazování informací na obrazovce vypnutého či přesněji řečeno neaktivního telefonu není až takovou novinkou, jak by se na první pohled mohlo zdát. Například na Motorole Moto byla k dispozici funkce „Ambientní displej,“ která uměla probudit telefon, aby zobrazil obsah na zamknuté obrazovce, když přijdou nová oznámení.

Stejné řešení nabídl na sklonku roku 2014 Nexus 6 od Motoroly: „Novou funkcí je ambientní displej, který má suplovat notifikační LED diodu. Displej díky AMOLED technologii dokáže na displeji zobrazit černobíle informace o příchozích notifikacích úsporněji než IPS panely. V praxi to funguje tak, že vám telefon v rozumných intervalech zobrazuje zmeškané události přímo na displej. Displej s notifikacemi se rozzáří také, pokud telefon zdvihnete.“ psal v naší recenzi Honza Dolejš.

Ambientní displej Nexusu 6 Ambientní displej Nexusu 6

Také Samsung a LG hodlají na obrazovce ukazovat jen černobílé informace, přičemž cílem funkce „Always-On“ je primárně zobrazení posledních oznámení. Uživatel tak nemusí probouzet obrazovku k tomu, aby se mohl podívat, co nač ho telefon upozorňuje – k získání této informace stačí jen letmý pohled na zařízení. Samsung si pohrával s tímto konceptem již loni, když zobrazoval oznámení na zaoblené hraně displeje modelu Edge. Proti tomu LG pro podobný účel použilo u telefonu V10 druhou obrazovku (maličký proužek nad hlavním displejem), jejímž smyslem je zobrazování oznámení, když je primární displej vypnutý. V mnoha ohledech je tedy „Always-On“ přirozeným vývojem stávajících nápadů.

Jak se podepíše stále zapnutý displej („Always-On“) na baterii?

Podívejme se teda na nejpalčivější otázku: bude využití funkce „Always-On“ znamenat vyšší spotřebu elektrické energie? Odpověď zní: nikoli, nebo přinejmenším ne zásadní. Informace na obrazovce totiž budou zobrazovány formou „dýchání,“ tedy budou se plynule objevovat a zase mizet. V praxi to znamená, že telefon může i při tomto způsobu zobrazování informací zůstat v režimu nízké spotřeby. Samozřejmě do značné míry záleží i na tom, jak často budou přijímána a následně zobrazována nová oznámení. Pokud se tak děje třikrát, čtyřikrát denně, neprojeví se toto chování na celkové spotřebě prakticky nijak.

Funkce Always-On na Galaxy S7 Edge Funkce Always-On na Galaxy S7 Edge

Samsung má další výhodu v použití displejů typu SAMOLED, které fyzicky rozsvěcují jen nezbytný počet obrazových bodů (podrobně jsme se výhodám této technologie věnovali ve článku Pixel Battery Saver snižuje spotřebu AMOLED displejů v kapitole Opravdu ušetříte s AMOLED černou barvou?). Proti tomu sice LCD obrazovky musí rozsvítit celý panel, ale jak jsme mohli vidět v případě Moto X Pure Edition s technologií TFT LCD, rozdíl ve spotřebě energie je stále poměrně nízký, protože telefon nemusí přejít z režimu nízké spotřeby do plné aktivity, aby dokázal poskytovat tyto informace.

Galaxy S7 edge – Always On Display (AOD)

Galaxy S7 edge - Always On Display (AOD)

Pokud tedy chceme odpovědět na otázku z nadpisu, můžeme konstatovat, že v podstatě není čeho se bát. Je téměř jisté, že spotřeba energie nebude zásadním problémem, navíc podobná řešení již byla v minulosti použita bez toho, aby se z daného modelu stal evidentní propadák. Aktuálně sice nejsou dostupná nějaká objektivní měření výdrže se zapnutou a vypnutou funkcí „Always-On,“ nicméně z dostupných informací lze předpokládat, že se tato novinka bude na celkové spotřebě podílet maximálně v rámci jednotek procent. Samozřejmě se na toto téma podrobně zaměříme, jakmile dostaneme oba zmiňované telefony do redakce na recenzi, takže zůstaňte naladěni!

Vychází ze článku What an „Always-On“ display means for battery life on Android.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (20)