Aldiko – mějte své knihy vždy u sebe

No Image-02

Aldiko je čtečka elektronických knih, která by žádnému androidímu čtenáři rozhodně neměla chybět. Nabídne různé režimy zobrazení pro různé situace a tolik možností ovládání, že to své si najde snad každý. Je však čtení natolik pohodlné, že stojí za to odložit papírovou knihu?

Co se týče pohodlí čtení například po večerech, vítězí nad „papírovou klasikou“ Aldiko, díky svému nočnímu režimu, který unavuje oči mnohem méně než světlo lampičky. Ale, samozřejmě, papír je papír a mnohé ani sebelepší aplikace nepřesvědčí. Pokud však této androidí čtečce dáte šanci, nebudete zklamaní.

Hlavní obrazovka a Knihovna


Samotná knihovna – tedy přehled všech dostupných knih v telefonu – je příjemně stylizovaná do podoby dřevěných poliček (ne nepodobných aplikaci iBooks od jablečných konkurentů). Na hlavní stránce aplikace naleznete přehled aktuálně rozečtených knih nazvaný Recent reads (Aldiko si pamatuje vaši pozici ve všech rozečtených knihách), odkazy na Knihovnu (Bookshelf) a katalog dostupných knih na Internetu (Download Books). Poslední položka se většině českých uživatelů příliš nezavděčí, podle očekávání obsahuje knihy většinou v angličtině.

Knihovna nabízí přehled knih s detaily, kdy se u každé knihy zobrazuje její název, obálka (cover), autor a případné vaše ohodnocení, všechny položky jsou editovatelné přímo v aplikaci. V Knihovně můžete řadit knihy podle názvu, autora, data přidání, data posledního otevření či hodnocení; dále Knihovna umožňuje třídit knihy podle autora, značky (tagu) či kolekcí (collections). Samozřejmostí je také vyhledávání v titulech a autorech.

Samotné čtení knih

Právě čtením knih v aplikaci strávíte samozřejmě nejvíc času a autoři se proto snažili tuto část co nejvíce zpříjemnit. Bez nadsázky se dá říci, že dokud je na displeji něco vidět, dá se na něm pohodlně číst. Aplikace rozlišuje dva hlavní kontrastní módy, a to denní a noční. Denní sází na kontrast černého písma na bílém pozadí, noční pak na opačnou kombinaci. Opravdové pohodlí přichází s úpravou podsvícení. Autoři pochopili, že nemá smysl mít tuto často využívanou funkci ukrytou hluboko v menu, a proto se dělá jednoduše svislým tažením prstu po levé straně displeje. Díky takto jednoduché změně jasu je čtení příjemné i za často měnících se podmínek. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že narozdíl od čtení papírové knihy za umělého světla, kdy mě do dvou hodin pálí oči únavou, u kombinace nočního režimu, minimálního jasu a okolní tmy jsem bez problému dokázal číst několik hodin.

Listování knihou si zaslouží vlastní odstavec, protože právě to jsem měl na mysli variabilitou ovládání, o které jsem se zmínil na začátku článku. Listování je zde totiž navrženo geniálně, že ani po několika stovkách stránek nebudete mít unavené prsty.

První variantou ovládání, která napadne na kapacitním displeji zřejmě každého, je přetažení prstem horizontálně, při otočení na další stránku pohybem zprava doleva a naopak. Toto je velmi intuitivní, avšak po chvíli značně nepříjemné pro palec. Nabízí se proto druhá varianta, a tou je „tapání“ na displej – tapnutí (klepnutí, dotyk,..) na pravou polovinu displeje otočí další stránku, levá polovina vrátí stránku zpět. Třetí možnost – pro dlouhé čtení zřejmě nejlepší – ocení především majitelé zařízení s velkým ovladačem hlasitosti. Ano, posouvat v textu se lze i klávesami pro úpravu hlasitosti. Při držení třeba ve stoje oceníte, že není nutné stále po telefonu přehmatat na displej a zpět. Na čtení ve veřejné dopravě prostě geniální, při otáčení stránky tak můžete zařízení pevně držet a nebát se tak nenechavých prstů spolucestujících. Potěší možnost libovolnou variantu ovládání jednoduše vypnout.

Za zmínku v sekci čtení ještě stojí možnost vytváření záložek, přehledné zobrazení aktuální pozice v knize i kapitole a podpora TOC (Table of Content, Tabulka obsahu, či prostě Obsah), které lze pomocí několika kliknutí vytvořit v každém propracovanějším textovém editoru.

Poslední a pro mě velmi důležitou vlastností čtení je fakt, že aplikace zabraňuje telefonu v přechodu do režimu spánku či zhasnutí displeje.

Nastavení

Nastavení aplikace je podrobné, lze upravit barvy obou režimů, jak denního, tak nočního, nastavení písma, odsazení od krajů displeje, uzamčení orientace displeje, nastavení jasu, již zmíněné vypínání některých typů ovládání. Potěší i možnost nastavení plynulosti přepínání stránek.

Podpora formátů

Doteď byla slyšet jen samá chvála, ale i sebelepší aplikace má stinné stránky. Tou největší je u Aldika podpora jediného formátu, a to EPUB. Naštestí existují jednoduché a rychlé online konvertory, o kterých bude ještě řeč. Druhou chybkou je občasné zaseknutí otevírání knihy, kdy se kniha sice korektně načte, ale stále je přes ni zobrazen nápis „Opening book“, díky čemuž knihu nelze ovládat. Jako řešení se mi zatím jeví počkat několik minut a poté se o otevření knihy pokusit znovu. Tato chyba se mi však objevila pouze při přímém otevírání knihy pomocí zástupce na ploše, pokud je kniha otevřena standardně přes aplikaci, vše funguje správně. Další mínus je za absenci češtiny, ale s rozhraním většinou stejně nepřijdete příliš do styku, většina ovládání je intuitivní a důležité názvy jsem se tu pokusil zmínit.

Celkový verdikt: 94%

+ Rychlá úprava podsvícení a režimů
+ Geniální listování
+ Nemá problémy s českými znaky
– Poradí si jen s jediným formátem e-knih
– Pouze v angličtině

Kde stáhnout? Aplikaci Aldiko najdete zdarma dostupnou na Android Marketu.

Testovaná aplikace: Aldiko 1.2.13
Testovací zařízení: HTC Hero, FroydVillain 1.4 (Android 2.2 Froyo)

Návod na převod e-knihy do EPUB a do Aldika

Pokud si stáhnete e-knihu, zpravidla je v dokumentech typu DOC, TXT, RTF či PDF. V případě „inteligentních“ dokumentů typu DOC doporučuji rozdělit jednotlivé kapitoly pomocí nadpisů, EPUB se podle nich rozdělí na části, se kterými poté Aldiko rychleji pracuje. Připravený dokument poté nahrajte na webovou stránku www.2epub.com, po pár vteřinách se vás stránka dotáže na vložení informací o autorovi a titulu knihy, po potvrzení během dalších pár vteřin naservíruje hotové soubory buď jednotlivě, nebo ke stažení jako balík ZIP. Stažené EPUBy (případný balík ZIP samozřejmě rozbalte) pak nakopírujte do adresáře /eBooks/import/ na paměťové kartě, poté stačí jen v Aldiku na hlavní obrazovce stisknout Menu a zvolit Import.

Co přinese verze 2.0?

Vývojáři pilně pracují na verzi 2.0, jejím hlavní novinkou bude podpora více formátů. Bohužel, právě kvůli podpoře jednoho z formátů má neveřejná betaverze problémy se zobrazováním českých znaků. S vývojáři však na toto téma aktivně diskutuji, a podle jejich slov se budou tomuto problému více věnovat. Dále vývojáři zmínili uvolnění tzv. language stringů pro testery: pokud to dodrží, budou mít testeři možnost přeložit aplikaci do svých jazyků. Jinými slovy, pokud vývojáři dodrží slovo, budu s ostatními českými testery pracovat na češtině.

David Knap
O Autorovi - David Knap

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (21)