Adobe Scan: Proměňte telefon ve skener s OCR v češtině

aplikace Adobe Scan

Mobilní telefony jsou dnes často používány i jako skener, protože na to zkrátka kvality fotoaparátu stačí. Hodí se ale mít po ruce šikovnou aplikaci, která skenování dokumentů usnadní. Vyzkoušeli jsme aplikaci Adobe Scan, která nedávno přidala i podporu OCR s českým jazykem.

Adobe Scan – Obsah

Jednoduché ovládání a automatické OCR v češtině

O testované aplikaci Adobe Scan jsme se zmiňovali již před dvěma měsíci v našem seriálu Nejnovější aplikace z Google Play. V té době ovšem aplikace příliš ovací nesklidila, funkcemi nijak nepřevyšovala svou konkurenci (třeba výborný CamScanner), navíc u slibované funkce OCR chyběla čeština. To se nyní změnilo, čímž se z Adobe Scan může stát užitečný pomocník. Díky OCR s podporou našeho jazyka totiž dokážete vytvářet PDF dokumenty, ze kterých lze text následně kopírovat a pracovat s ním. Aplikace je k dispozici zdarma.

Bez účtu se bohužel neobejdete

První nepříjemnost přijde hned po spuštění aplikace, kdy vám Adobe Scan oznámí, že je nutné si vytvořit účet Adobe nebo využít login přes Google účet nebo Facebook. Bez této možnosti se bohužel neobejdete. Cílem aplikace a společnosti je vytvořit Adobe účet, ke kterému dostanete cloudové úložiště a kam budou standardně nahrávány všechny naskenované dokumenty.

Automatický režim zachycení i úpravy

Adobe Scan je určen hlavně pro nenáročné uživatele, kteří se nechtějí dále s úpravou dokumentu nikterak zabývat. Standardně se tedy vše děje automaticky. Stačí namířit fotoaparát telefonu na skenovaný dokument a aplikace se sama snaží odhadnout, jakou část se nejspíše snažíte digitalizovat. Pokud například na stole leží účtenka a my ji vyfotíme, aplikace automaticky ořízne obrázek u hran účtenky. Obrázek je zároveň narovnán, pokud jsme nefotili pod úhlem 90°.

Na naskenovaný dokument je zároveň aplikován barevný filtr, který standardně vylepší čitelnost písma a sníží počet odstínů. Tuto volbu můžete tlačítkem kouzelné hůlky změnit a ponechat originální fotografii nebo naopak převést obrázek jako černobílý. Dokument můžete otočit, případně také oříznout, pokud se to aplikaci nepovedlo správně. Výhodou je, že pokud vyfotíte více dokumentů, můžete vytvořit jeden PDF soubor s více stránkami. Jejich pořadí lze ještě před uložením rovněž změnit nebo některé stránky vymazat.

Kde najdu výsledné PDF dokumenty?

Nezbytnost vytvořit hned z kraje svůj účet naznačila, že se soubory budou standardně ukládat do cloudu. Díky tomu k nim máte přístup i z jiných zařízeních. Bohužel standardně nejde vytvořené PDF dokumenty uložit rovnou do paměti zařízení a člověk musí tak trochu nešikovně použít funkci sdílet (a nahrát si takový soubor třeba na Google Drive, poslat e-mailem apod.). Autoři sice lákají na možnost prohlížení PDF dokumentu přímo v aplikaci Adobe Reader (budete odkázáni na Google Play a instalaci této aplikace), bohužel zde je export do PDF placená služba. Nejvíce se nám tedy osvědčilo nahrávat takové PDF soubory přes funkci sdílet rovnou na Google Drive, kde s nimi můžeme následně pracovat pohodlně i na PC.

Kvalita naskenovaných dokumentů a OCR

Drobné překážky při ukládání dokumentů člověk odpustí, pokud budeme spokojeni s tím hlavním – výsledky skenování. To bude ovšem do velké míry ovlivněno i tím, jaký telefon používáte a jaké máte okolní světelné podmínky. V případě telefonu Samsung Galaxy S6 byly výsledky velmi dobré, a to i za zhoršených světelných podmínek. Aplikace fotografii upravila dobře a načtený text byl následně čitelný i pro kopírování. Musíme se ale připravit na to, že ne vždy je text načten 100% správně a občas je nutná nějaká korekce. Příjemné ale je, že Adobe Scan opravdu načte český text i s diakritikou.

Závěr

Aplikace Adobe Scan potěší hlavně výsledky skenování a podporou OCR v češtině. Nutno ovšem říci, že v ostatních ohledech za svou konkurencí spíše propadá. Nutnost účtu a používání cloudu od Adobe není úplně příjemné, navíc nelze jednoduše ukládat PDF dokumenty rovnou do paměti telefonu. Ani nastavení nenabídne moc voleb. Pro jednoduché skenování ale aplikace postačí, obzvláště pokud potřebujete OCR v češtině. Jinak bude lepší volbou například zmiňovaný CamScanner.

[appbox googleplay com.adobe.scan.android&rdid=com.adobe.scan.android]

Jakou aplikace pro skenování používáte vy?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)