Google nově nabízí nástroje ADB a fastboot bez zbytečností

13_adb_prikazu_ico

Skalním nadšencům do Androidu jistě nemusíme představovat nástroje, jako jsou ADB a fastboot. Mnozí je, ať už vědomě či nevědomky, použili při nahrávání alternativní ROM, flashování továrního obrazu či odemykání zavaděče. Oba nástroje se sice daly získat v kompaktní podobě z alternativních webů, nicméně pokud jste je chtěli mít z oficiálního zdroje a v poslední dostupné verzi, čekala vás instalace kompletní sadu vývojových nástrojů pro Android, zabírající stovky megabajtů. Pro výše zmíněné účely jste tak museli stáhnout a uložit nespočet souborů, které jste v praxi nikdy nevyužili.

Google se nyní rozhodl vyjít vstříc těm, kteří potřebují pouze aplikace ADB a fastboot bez dalších zbytečností. Takzvané “Platform Tools” lze nyní získat zabalené do necelých 4 MB velkého archivu pro Windows, Linux a Mac přímo ze serverů společnosti Google. Po rozbalení získáte nástroje ADB, fastboot a několik dalších, kvůli kterým bylo dříve nutné stahovat a instalovat Android Studio nebo SDK o celkové velikosti mezi 400 MB a 1,6 GB. Přitom pokud nevyvíjíte aplikace pro Android, bylo vám 99 % stažených dat vlastně k ničemu.

Alternativní zdroje s vypreparovanými aplikacemi byly sice rychlým řešením, často však obsahovaly zastaralé verze aplikací. Nemluvě o nemalých rizicích spojených se stahováním a instalací aplikací z leckdy obskurních serverů. Poskytnutí nástrojů přímo Googlem je tedy nejen bezpečnější a jednodušší cestou, ale také garancí, že budete mít k dispozici vždy nejnovější dostupné verze. Google přitom počítá s udržováním nástrojů v aktuálním stavu.

Kde stáhnout nástroje ADB a fastboot?

Nejrychlejší cestou, jak získat uvedené nástroje, jsou následující odkazy:

Pokud chcete vědět, co všechno můžete s nástroji ADB a fastboot provádět, doporučujeme prostudovat naše dva články z roku 2015 Jedenáct ADB příkazů, kterými ovládnete svého Androida a Dalších 13 ADB příkazů, jimiž ovládnete svého Androida.

Využijete možnosti stáhnout si přímo od Googlu nástroje ADB a fastboot? Jaké s nimi máte zkušenosti a k čemu všemu jste je použili? Diskuze pod článkem je otevřená vašim názorům!

Zdroje: androidpolice.comandroidcentral.com, 9to5google.comxda-developers.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)