Acer Liquid E700 – povedený chlapík se třemi SIM (recenze)

top_00000

Společnost Acer je v našich krajinách známa zejména díky notebookům, které se těší velké oblibě. Již delší dobu se snaží tento výrobce prokousat také na trh smartphonů s Androidem. Zkouší to mimo jiné i s papírově výborným modelem Acer Liquid E700, který za cenu okolo 5 tisíc nabídne velký 5″ displej, slušnou porci výkonu, 3 sloty pro SIM a obrovskou 3500mAh baterii. Jak obstál tento telefon v našem testu?

Obsah recenze

Obsah balení

Krabička standardních rozměrů ukrývala kromě samotného telefonu ještě USB kabel, nabíječku, sluchátka a spoustu papírových materiálů.

Krabička, ve které testovaný telefon dorazil do redakce Krabička, ve které testovaný telefon dorazil do redakce

Obsah balení - telefon, USB kabel, nabíječka, sluchátka a brožury Obsah balení – telefon, USB kabel, nabíječka, sluchátka a brožury

Vzhled a dílenské zpracování

Společnost Acer můžeme hned z kraje pochválit za originální design, který jde tak trochu vlastní cestou a nesnaží se kopírovat konkurenci. Model Acer Liquid E700 je obr, za což může velký 5″ displej, který obklopují až nepříjemně široké rámečky. Široké horní rámečky omlouvá snad pouze fakt, že jsou v nich umístěny reproduktory. Trojice senzorových tlačítek se přesunula pod displej, stejně jako jeden z dvojice reproduktorů. Tlačítka bohužel nejsou podsvětlena, což zejména večer trochu znepříjemňuje práci s telefonem. Nad displejem nalezneme druhý reproduktor, notifikační diodu, senzory, objektiv přední kamerky a přední LED svítilnu.

Design je povedený, telefon je ovšem opravdu velký Design je povedený, telefon je ovšem opravdu velký

Zajímavostí je přední svítilna pro tvorbu "selfie" Zajímavostí je přední svítilna pro tvorbu „selfie“

Tradiční senzorová tlačítka pod displejem Tradiční senzorová tlačítka pod displejem

Zadní strana vypadá na první pohled standardně – uprostřed horní části sídlí objektiv 8MPx fotoaparátu spolu s přisvětlovací LED diodu. Pod nimi jsme však objevili ještě jedno tlačítko, které slouží pro rychlé spuštění fotoaparátu a další libovolné aplikace. Acer jej nazývá Rapid. Po sundání zadního krytu na nás vykoukne ne jeden, ne dva, ale rovnou tři sloty pro Micro SIM kartu. To je opravdu velmi netradiční. Acer nezapomněl ani na slot pro Micro SD. Baterii si ovšem nevyměníte.

Zadní strana telefonu s čokoládovou barvou Zadní strana telefonu s čokoládovou barvou

Tlačítko Rapid pro rychlé spouštění fotoaparátu a další libovolné aplikace Tlačítko Rapid pro rychlé spouštění fotoaparátu a další libovolné aplikace

Zadní kryt lze odejmou, baterii si ovšem nevyměníte Zadní kryt lze odejmout, baterii si ovšem nevyměníte

Acer Liquid E700 nabídne rovnou 3 sloty pro MicroSIM kartu, nechybí ani MicroSD Acer Liquid E700 nabídne rovnou 3 sloty pro MicroSIM kartu, nechybí ani MicroSD

Pravá strana telefonu nabídne tlačítka ovládání hlasitosti, která jsou v optimální výšce na dosah prstu, a MicroUSB konektor. Levá strana naproti tomu zeje prázdnotou. Tlačítko pro zapínání a 3,5mm jack pro sluchátka sídlí na horní straně telefonu.

Ovládací tlačítka a Micro USB Ovládací tlačítka a Micro USB

Levá strana telefonu Levá strana telefonu

Tlačítko napájení a konektor pro sluchátka Tlačítko napájení a konektor pro sluchátka

Spodní strana telefonu Spodní strana telefonu

Plastový obr s povedenou konstrukcí

Acer Liquid E700 je celý plastový, ale Acer tyto materiály zvládl poměrně dobře. Nic složitého tento výrobce nevymýšlel, zadní kryt opatřil obyčejným matným platem, který rozhodně neurazí. Čokoládová barva s nádechem červené představuje trochu netradiční barvu telefonu, která by se ale mohla líbit. Celkové zpracování hodnotíme dobře – plasty správně lícují a neměli jsme pocit, že by na nás za cenu telefonu výrobce šetřil. Notifikační LED dioda je umístěna v děrování reproduktoru a svítí hodně intenzivně, což se samozřejmě hodí.

Jak už to u levnějších telefonů bývá, slavně na tom nejsou rozměry a váha přístroje. Acer Liquid E700 patří nejspíše mezi jedny z největších telefonů s 5″ displejem na trhu, nepotěší ani váha 155 gramů a šířka skoro 1 cm.

Kvalitu konstrukce hodnotíme dobře, slavně na tom ovšem nejsou rozměry a váha Kvalitu konstrukce hodnotíme dobře, slavně na tom ovšem nejsou rozměry a váha

Fotogalerie

Hardware a displej

Acer Liquid E700 nabízí za cenu 5,5 tisíce celkem vysoký výkon, o což se postará čtyřjádrový procesor MediaTek MT6582 s frekvencí 1,2 GHz a hlavně pak 2GB RAM paměť. Vnitřní paměť s kapacitou 16 GB a možností rozšíření o Micro SD také potěší. Z celkové 16GB paměti si necelé 2 GB ukousne systém, zbytek je určen pro vaše data a aplikace. Není nijak dál rozdělen. A baterie? Kapacita 3500 mAh je až nadstandardní a slibuje výbornou výdrž na jedno nabití.

Acer Liquid E700 - obsazení RAM Acer Liquid E700 - obsazení úložiště

S konektivitou je to slabší, ale v dané cenové kategorii stále únosné. Kromě standardních bezdrátových technologií Wi-Fi ve standardu 802.11 b/g/n a Bluetooth verze 4.0 se Acer Liquid E700 pochlubí už jen funkcí USB OTG pro připojení dalších periferií. NFC, LTE či infračervený port bychom zde hledali marně.

8MPx fotoaparát si poradí s nahráváním Full HD videa či tvorbou HDR fotografií. Na přední straně je umístěna 2MPx kamerka, která je trochu netradičně doprovázena přisvětlovací LED diodou, nejspíše pro tvorbu autoportrétů. Kvalitu fotografií si ukážeme v samostatné kapitole.

Specifikace – Acer Liquid E700

  • displej: 5″, IPS, HD rozlišení (720 x 1280 pixelů), jemnost 294 PPI
  • procesor: MediaTek MT6582, 4x jádro Cortex-A7, frekvence 1,2 GHz
  • GPU: ARM Mali-400
  • paměť: 2GB RAM, 16GB vnitřní (+MicroSD)
  • fotoaparát: 8 MPx vzadu, Full HD video, HDR, 2 MPx vpředu
  • baterie: 3500 mAh
  • konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, USB OTG
  • OS: Android 4.4.2
  • rozměry: 147,3 x 73 x 9,9 mm
  • hmotnost: 155 gramů

[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Displej

5″ IPS displej byl vybaven „pouze“ HD rozlišením, což zajistilo jemnost necelých 300 PPI. To je sice hodnota, která by lidskému oku měla stačit, ale nám se obraz zdál občas trochu kostrbatý a rozhodně nebyl tak jemný jako na jiných telefonech s Full HD displejem. Full HD by si tento přístroj zasloužil, ale při pohledu na cenovku to můžeme opět telefonu odpustit.

Barvy nám přišly trochu moc přesaturované a příliš se s věrným podáním neslučovaly. Při běžném používání si toho ale běžný uživatel vůbec nevšimne. Čitelnost na slunci je naopak dobrá. Automatické řízení jasu fungovalo po většinu času dobře, občas nás ale trochu šidilo a reakce na osvětlení byly někdy až nezvykle pomalé. Citlivost a přesnost ovládání je průměrná.

Displej by si Full HD rozlišení rozhodně zasloužil Displej by si Full HD rozlišení rozhodně zasloužil

Zvukový výstup a reproduktor

Zvukový výstup do sluchátek nám přišel spíše průměrný, běžného posluchače nezklame, ale ani nijak neohromí. Velmi podobně na tom byla také dvojice reproduktorů, na kterou Acer láká. Jejich hlasitost i kvalita reprodukce je ale průměrná a nezachrání to ani funkce DTS Studio Sound, která podle nás představuje jen jakýsi ekvalizér. Dodávaná sluchátka jsou rozhodně lepší, než jsme u telefonů zvyklí, ale žádný zázrak to opět není. Pokud budete hudbu na telefonu poslouchat každý den, raději se poohlédněte po jiných.

Reprodukce zvuku je po všech směrech průměrná Reprodukce zvuku je po všech směrech průměrná

Test výkonu (benchmarky)

Rozdíl mezi vlajkovými modely je samozřejmě propastný, i tak je ale výkonu celkem dost Rozdíl mezi vlajkovými modely je samozřejmě propastný, i tak je ale výkonu celkem dost

Ani výkon v Qudrantu není úplně špatný Ani výkon v Qudrantu není úplně špatný

Rychlost čtení dat je výborná, horší už je to se zápisem Rychlost čtení dat je výborná, horší už je to se zápisem

Herní výkon

Relativně výkonný čtyřjádrový procesor a grafický akcelerátor slibují také hraní náročnějších titulů. Vybrali jsme si pro test Moder Combat 4, který běžel výborně, a pak dvojici titulů, u které se již nejednalo o plynulé hraní – Real Racing 3 a N.O.V.A. 3. Se zahříváním jsme problémy neměli.

Akční titul Modern Combat 4 běžel skvěle Akční titul Modern Combat 4 běžel skvěle

Real Racing 3 byl hratelný, ale do plynulého hraní chybí hodně Real Racing 3 byl hratelný, ale do plynulého hraní chybí hodně

Podobně je na tom i N.O.V.A. 3 Podobně je na tom i N.O.V.A. 3

Konektivita

Wi-Fi a Bluetooth

V případě bezdrátové technologie Bluetooth jsme na žádné problémy během používání nenarazili, k Wi-Fi máme pouze jednu připomínku. Vypadá to, že citlivost antény je o něco nižší, neboť v místech, kde na jiných telefonech Wi-Fi bez problémů funguje, jsme se setkali se slabším signálem. V místech s dostatečným signálem jsme s připojením žádný problém neměli.

Datové sítě

S rychlým 3G datovým připojením si testovaný telefon Acer Liquid E700 poradí dobře, během testování jsme ovšem narazili na občasné výpadky připojení, které jiné telefony neprovází. Většinou se jednalo o výpadky připojení při přechodu z 3G na 2G síť, kdy internetové připojení prostě zmizelo a museli jsme jej ručně vypnout a zase zapnout. Na podporu LTE také můžeme zapomenout.

USB OTG

Funkce USB OTG poskytne k telefonu připojit další periferie, nejčastěji Flash disk či třeba klávesnici a myš. Kablík, kterým je nutné zařízení připojit, není součástí balení. Tip jsme vám přinesli například zde.

Připojení k počítači

Po připojení k počítači s Windows se Acer Liquid E700 automaticky nahlásí jako MTP zařízení a se spojením či přenosem souborů jsme neměli žádný problém.

GPS

Čipy MediaTek jsou nechvalně známé méně citlivým a problematickým zaměřením polohy, a proto jsme měli i v tomto případě trochu obavy. Acer Liquid E700 nás ale příjemně překvapil – fix polohy je po delší době používání téměř vždy do 10 sekund a spojení je stabilní. Testovali jsme GPS v autě a navigace byla přesná a spolehlivá. Jako GPS navigace by tedy mohl posloužit telefon Acer Liquid E700 dobře. Kompas také ukazoval směr poměrně spolehlivě, i když na změny směru reagoval trochu zpomaleně.

Acer Liquid E700 - gps satelity

Baterie a výdrž

Přítomnost obrovské 3500mAh baterie zajistila velmi dobrou výdrž na jedno nabití. Po celém dnu intenzivního využívání (stále aktivní datové přenosy, brouzdání na internetu, poslech hudby, volání…) jsme se domů vždy vrátili ještě skoro s polovinou baterie. Při běžném používání tedy není žádný problém přežít s telefonem dva dny, což je určitě výborný výsledek.

Telefon jsme podrobili také tradičním testům výdrže, ve kterých dopadl také poměrně dobře.

acer liquid e700 - test výdrže

Uživatelské prostředí

Android 4.4.2 s vlastním nadstavbou

Acer moc dobře ví, že uživatelé na verzi systému slyší, a tak vybavil Acer Liquid E700 KitKatem ve verzi 4.4.2. Navíc jej obohatil svou nadstavbou, která není příliš agresivní – změn se dočkala především zamykací obrazovka, domácí obrazovky, notifikační lišta a aplikace pro fotoaparát. Nadstavba od Aceru nás ničím výrazně nenadchla, ani naopak „nevytočila“.

Acer Liquid E700 - systém Android 4.4.2 (1) Acer Liquid E700 - systém Android 4.4.2 (2)

Rychlost a stabilita

Acer Liquid E700 není žádný rychlík. Rozhodně by s daným hardwarem mohl být systém rychlejší – po delší době používání se již telefon občas zadýchal při spouštění aplikací či provádění určitého úkonu. Čekat od telefonu s cenou okolo 5 000 Kč rychlost vlajkových modelů ovšem nemůžeme. Nutně to ale neznamená, že by to nešlo – ukázaly to například Motoroly. S padáním aplikací jsme problémy vůbec neměli, takže v tomto ohledu jsme byli spokojení. Co říci závěrem? Systému by lepší optimalizace neuškodila, vyšší rychlost a plynulost bychom ocenili.

Kontakty, telefonování a klávesnice

Dialer si poradí s funkcí T9 vyhledávání, s českou diakritikou má ale problémy  (například s písmenem ě). Vzhled aplikace kontaktů je stejný jako v čistém Androidu. S přenosem hovoru jsme žádný problém neměli.

Acer Liquid E700 - dialer Acer Liquid E700 - kontakty (2) Acer Liquid E700 - kontakty (1)

V telefonu byla předinstalovaná a zvolena jako výchozí klávesnice Swype, která je mezi uživateli velmi oblíbená. Tento krok určitě spoustu majitelů potěší.

Acer Liquid E700 - klávesnice Swype

Acer Rapid – šikovné tlačítko na zadní straně

Pod objektivem zadního fotoaparátu sídlí druhé tlačítko, pomocí kterého lze spouštět fotoaparát (dlouhý stisk) či další libovolnou aplikaci dvojitým stiskem. Aplikace lze spouštět i při vypnutém displeji.

Acer Liquid E700 - funkce acer rapid

Prostředí systému Android 4.4.2

Fotoaparát a natáčení videa

Acer Liquid E700 se papírově chlubí 8 MPx, což je na fotoaparát v mobilním telefonu naprosto dostatečná hodnota. V praxi se ovšem ukázalo, že fotoaparát v testovaném telefonu za moc nestojí. I za dobrých světelných podmínek se z fotografie ztrácejí detaily, jsou místy rozmazané a kvalita je celkově velmi špatná. Podobně je na tom i video, kdy telefon špatně ostří a je viditelná vysoká komprese. Celkově tedy od tohoto telefonu nelze očekávat kvalitní fotografie ani video, ale používat jej jako nouzovku pro momentky. Fotografie v originálním rozlišení naleznete zde.

Aplikace

Acer Liquid E700 - aplikace Fotoaparátu (2)

Acer Liquid E700 - aplikace Fotoaparátu (1) Acer Liquid E700 - aplikace Fotoaparátu (3) Acer Liquid E700 - aplikace Fotoaparátu (4)

Fotografie

Video

Kdy, kde a za kolik?

Cena testovaného telefonu Acer Liquid E700 startuje podle serveru Heureka již na částce něco málo nad 5 000 Kč. To je za danou výbavu slušná cena, telefon nyní nabízí hned několik českých obchodů, takže by neměl být problém jej zakoupit.

Graf ceny produktu Acer Liquid E700 poskytuje server Heureka.cz

Resumé

Acer Liquid E700 v nás nakonec nechal docela dobré pocity, zvláště pokud vezmeme v potaz cenu okolo 5 000 Kč a přítomnost 3 slotů pro SIM. Hardwarová výbava je za danou cenu velmi dobrá a vyloženě nás zklamal snad pouze fotoaparát.

Kombinace čtyřjádrového procesoru a 2GB RAM paměti se postarala o slušný výkon, k tomu si ještě připočtěme velmi dobrou výdrž na jedno nabití (2 dny při intenzivnějším využívání), 16GB vnitřní úložiště s možností rozšíření o Micro SD kartu a zmiňované tři sloty pro SIM karty. Konstrukce telefonu vůbec nebyla špatná, i když rozměry a hmotnost byly vyšší (to ale u levnějších telefonů bývá zvykem). Využití si jistě najde i tlačítko Acer Rapid na zadní straně, na které lze „pověsit“ spouštění libovolné aplikace a fotoaparátu.

Mírným zklamáním je pro nás systém, který se po čase používání začal zadýchávat a výrazně nám kazil dojem z jinak povedeného telefonu. Těžko říct, zda za to může nadstavba od Aceru, nebo obecně špatná optimalizace systému. Špatně na tom je také fotoaparát, který poslouží opravdu jen v nouzových případech pro zachycení momentek. Zdálo se nám, že příjem signálu Wi-Fi je o něco slabší než v případě jiných telefonů, občas nás také trápily výpadky mobilního internetu při přechodu ze 3G na 2G sítě. Posledním drobným neduhem jsou senzorová tlačítka, která nejsou podsvětlena, což působilo občas zmatky při ovládání.

Kdyby se Aceru povedlo systém odladit o něco více, dostává se nám do rukou levný telefon, který je velmi dobře vybaven a blýskne se rovněž dobrou výdrží na jedno nabití, na což zákazníci slyší.

Klady

+ Slušný výkon díky čtyřjádrovému procesoru a 2GB RAM paměti
+ Dobrý poměr cena/výkon
+ 16GB vnitřní úložiště a rozšíření skrze MicroSD kartu
+ Dobrá výdrž na jedno nabití
+ 3 sloty na SIM kartu
+ Android 4.4.2
+ Programovatelné tlačítko Acer Rapid
+ Podpora funkce USB OTG

Zápory

– Systém by si zasloužil lepší optimalizaci
– Tlačítka nejsou podsvětlena
– Nekvalitní fotoaparát
– Větší rozměry a hmotnost
– Slabší citlivost Wi-Fi a občasné výpadky internetu přes datové sítě
– T9 Dialer si neporadí s českou diakritikou na 100 %

Za zapůjčení děkujeme společnosti Acer.

Chcete si vyzkoušet telefony Acer osobně? Neváhejte a registrujte se na Android RoadShow 2014!

registraceHome

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (52)