7 tipů a triků pro Nova Launcher: znáte je všechny?

Nova-Launcher-Moto-X-2014-DSC07206

Přestože tovární launchery nabízí nějaké přizpůsobení, nejedná se vždy o kdovíjaké změny. Proto existují alternativní launchery, které možnosti přizpůsobení dramaticky rozšiřují a díky nim je práce s telefonem o něco příjemnější. Nova Launcher patří mezi ty nejlepší. Svou svižností a možnostmi přizpůsobení. Pojďme se podívat na pár tipů z nastavení launcheru.

Nastavení hustoty domovských obrazovek

Většina továrních launcherů jde spíše cestou designu, tzn. zobrazují na domácí obrazovce méně informací, neboť mezi ikonami, widgety a po stranách je mnoho místa, aby se dosáhlo svěžího a moderního designu. Ne každému to musí být po chuti a radši by, kdyby byly všechny objekty na obrazovce více u sebe, aby se jich tam v závěru vešlo více. Nova Launcher dovoluje nastavit počet sloupců a řádků na domácí obrazovce, což znamená, že je velice jednoduché najít balanc mezi přehledností a zobrazením dostatku informací.

 • Jak nastavit: Nova nastavení – Plocha – Mřížka plochy.

Odebrání popisku ikon

Jelikož naše mozky zpracovávají informace jako obrázky, je pro nás mnohem jednodušší a rychlejší najít aplikaci právě podle její ikony než podle textu. Odstraněním popisku aplikací nepřijdete o schopnost aplikace najít a ještě navíc budete mít na domácí obrazovce více místa (nebo alespoň bude vypadat vzdušněji).

 • Jak nastavit: Nova nastavení – Plocha – Rozložení ikon – Popisek.

Nalezení aplikace během okamžiku

Čím více aplikací máte v telefonu, tím pracnější někdy bývá najít v menu aplikací tu správnou. A i když jsou v Google Play aplikace zaměřené na rychlé vyhledávání již nainstalovaných aplikací, není třeba je instalovat, když stejnou funkci má v sobě i samotný Nova Launcher. Stačí otevřít menu aplikací, táhnout prstem seshora dolů a začít psát název aplikace (byť i částečný).

 • Jak na to: Menu aplikací – tažení seshora dolů.

Nainstalování aplikace během okamžiku

Pokud by se stalo, že jste v předchozím bodě nenašli hledanou aplikaci, můžete prostým tapnutím na ikonu Google Play přejít na seznam výsledků vyhledávání pro vámi zadané klíčové slovo, protože Nova Launcher za vás přenese název hledané aplikace přímo do Google Play.

 • Jak na to: Menu aplikací – tažení seshora dolů – napsat hledanou aplikaci – tapnutí na ikonu Google Play.

Nejdůležitější aplikace neustále pod palcem

Dok je jeden řádek ikon (úplně vespod) sloužících k rychlému spouštění aplikací. Jeho výhodou oproti jakémukoliv jinému řádku ikon je to, že zůstává přístupný, ať už jste na kterékoliv domácí obrazovce. A stejně jako se dá navýšit počet domácích obrazovek, dá se navýšit i počet doků, mezi kterými se následně přepíná úplně stejně jako mezi obrazovkami – táhnutím do jedné ze stran.

 • Jak na to: Nova nastavení – Dok – Stránky doku.

Rychlý přístup ke specifickým akcím launcheru a aktivitám aplikací

Nemalou výhodou Androida je možnost umístit si na domácí obrazovku nejen ikony k aplikacím, ale i widgety a různé specifické akce a aktivity. Akcí je v podání Nova Launcheru například:

Aktivity se vážou na možnosti, které konkrétní aplikace nabízí. Například pokud hodně často píšete nové emaily a nebaví vás chodit do aplikace Gmail a následně tapnout na ikonu pro vytvoření nové zprávy, můžete si zkrátit cestu tím, že vytvoříte pomocí aktivit ikonu na domácí obrazovce a jakmile na ní tapnete, okamžitě se otevře nová zpráva Gmailu. Nebo například ikonu k okamžitému hledání interpreta v rámci služby Google Play Music. Či cokoliv jiného, co vám aktuálně nainstalované aplikace dovolí vybrat.

Nekonečné rolování domácích obrazovek (menu aplikací nebo i doku)

Nekonečné rolování domácích obrazovek je velice pohodlný způsob, jak se dostat pouhým jedním tahem z poslední obrazovky na první (či obráceně), aniž byste museli zdlouhavě rolovat několik obrazovek zpět/vpřed.

 • Jak na to: Nova nastavení – Plocha / Dok / Menu – Plynulý posuv

Jít či nejít do plné verze Nova Launcher Prime?

Určitě to není potřeba, protože základní verze poslouží více než dobře. Placená verze nabízí navíc následující prvky:

 • ovládání pomocí gest
 • zobrazení ikony s počtem nepřečtených událostí u konkrétních aplikací
 • skrytí vybraných aplikací z menu
 • nastavení vlastních akcí při tažení prstu po ikoně/složce
 • vytvoření vlastních záložek v menu aplikací
 • více vizuálních efektů při rolování

Pokud byste chtěli jednu z výše uvedených funkcí, připravte si (aktuálně) 149 Kč. Ano, patří mezi ty dražší aplikace, nicméně nezapomeňte, že launcher používáte prakticky pořád při práci s telefonem, tzn. jestli se vyplatí do nějaké aplikace investovat peníze, pak je to nepochybně launcher. Případně vyčkejte, až opět cena Nova Launcher Prime dramaticky spadne.

[appbox googleplay com.teslacoilsw.launcher]

Zbyněk Filinger
O Autorovi - Zbyněk Filinger

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (30)