5 zajímavých grafických témat pro vaše “custom ROM”

Grafická témata pro custom ROM – náhleďák

Jednou z funkcí, které každému smartphonu či tabletu dokáží dát custom ROM založené na komunitním CyanogenModu, jsou grafická témata. Díky této možnosti můžete převléci celý operační systém Android do nového kabátku, a přesto zůstane tzv. “čistý”. Zatímco grafické nadstavby výrobců smartphonů jsou náročné, těžkopádné a často celý systém zcela “překopou”, grafická témata pro custom ROM jsou jednoduché aplikace, které jednoduše promění vzhled a barvy systému, zatímco funkcionalita a ergonomie zůstává beze změny.

Grafických témat pro custom ROM je obrovské množství. Spoustu jich naleznete ke stažení na odborných fórech, jako například XDA-Developers, další hromadu pak i v samotném Obchodě Play. Abyste se nemuseli probírat záplavou témat, vybrali jsme pro vás 5 nejzajímavějších, na které jsme narazili při jejich hledání. Tato vybraná témata jsou určena pro custom ROM CM12 a novější, tedy pro komunitní ROMky s čistým Androidem od verze 5.0 Lollipop.

Grafická témata pro custom ROM #1

GRVY for CM13/12.1

Téma GRVY patří mezi “multi-témata”. Nabízí hned několik barevných variant, ale pro jejich změnu je potřeba doinstalovat ještě další aplikaci Arcus, která se o změnu barev postará. Samotná aplikace tématu nainstaluje sice celý balík, ale běžný Theme Engine není uzpůsobený k jejich přepínání v rámci jediného tématu. Za to ale nabídne široké možnosti. GRVY přeskinuje kompletně celý systém a systémové aplikace, a navíc přidává i skiny dalších nejčastěji používaných aplikací, jako například Obchod Play, WhatsApp, Twitter, Instagram, Facebook Messenger nebo třeba SoundCloud či TrueCaller.

Custom ROM grafické téma

[appbox googleplay yadesign.grvy]

CM13/12.x CoolUI

CoolUI je velmi povedené téma situované do světlých a pastelových barev. Téma zahrnuje nový systémový font, tapety, ikony i zvuky. Stejně jako předchozí téma, i CoolUI nabídne přeskinování některých aplikací třetích stran, jako například Facebook Messenger, Facebook, Google+ nebo Hangouts. Zde je ale již seznam přeskinovaných aplikací o poznání kratší. Je to ale dáno zejména tím, že téma je situované do světlých barev a tak i původní vzhled aplikací se zbytkem systému příjemně ladí.

Custom ROM grafické téma

 

[appbox googleplay com.wsdeveloper.cool]

minty CM13/CM12 Theme

Téma “minty” se nese v podobném duchu jako předchozí adept. Také je situováno do světlých a pastelových barev, nabízí ale trochu jiný font, jiné ikony a někomu se může jednoduše více líbit. Na rozdíl od CoolUI nabídne minty i další úpravy tématu, které se zpřístupní po doinstalování již výše zmíněné aplikace Arcus. Minty umí přeskinovat celý systém a většinu aplikací od Googlu, jako například Hangouts, Gmail nebo Google+. Na aplikace třetích stran se již ale nedostalo.

Custom ROM grafické téma

[appbox googleplay com.ott.minty]

OxygenCM CM13/12.1

OxygenCM naopak patří mezi témata situovaná do tmavých barev. Uvítají jej tedy především ti, kteří používají svůj smartphone často v noci. I toto téma nabídne po nainstalování výběr mezi barevnými variantami a je tedy třeba instalovat i aplikaci Arcus. Z aplikací třetích stran dokáže OxygenCM přeskinovat například Instagram, Gmail či WhatsApp. Seznam je ale krátký a tak jde povětšinou o systémové aplikace a prvky. Na oplátku získáte bootovací animaci ze smartphonu OnePlus 2.

Custom ROM grafické téma

[appbox googleplay com.pippo96.oxygenred]

LONE ELITE CM13/12 Theme

LONE ELITE nabídne asi nejvíce barevných variant v celém našem výběru. Nejde ale jen o barvy jednotlivých prvků ale často o celé barevné palety či textury. Samozřejmě je opět nutné instalovat aplikaci Arcus, která se o barevné změny postará. V seznamu přeskinovaných aplikací nalezneme kromě těch systémových i spoustu aplikací třetích stran, v čele s většinou aplikací od Googlu a například s Instagramem, WhatsApp, Tumblr nebo Twitterem v závěsu.

Custom ROM grafické téma

[appbox googleplay theme.lonecm13.kikkosart.com.lonelite]

Aplikace Arcus ke stažení

[appbox googleplay pixkart.arcus]

Námi vybraná témata jsou bohužel všechna placená. Dobrou zprávou je, že cena nepřesáhne ani v jednom případě 50 Kč. Grafická témata totiž patří mezi poměrně žádané aplikace. Ti nejlepší vývojáři a designéři, často v jedné osobě, jsou si toho vědomi a tak jen výjimečně uvolní některá svá témata do Obchodu Play bez cenovky. My jsme ale toho názoru, že dobře odvedená práce musí být zaplacena a tudíž i tito vývojáři si svou odměnu zaslouží. Do grafických témat totiž není možné implementovat reklamy a tak jiný zdroj financování vůbec nemají.

Líbí se vám témata, která jsme pro vás vybrali? Máte nějaké tipy na další pěkné kousky, o které byste se rádi podělili s ostatními čtenáři? Pošlete nám tipy na e-mail daniel.macho@svetandroida.cz (do předmětu uveďte heslo “Téma CM”) a pokud se jich sejde dostatek, v některém z dalších článků o nich napíšeme.

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

Svéhlavý geek, který od dětství digitalizuje svět kolem a přivádí do něj nejnovější technologické prvky a výstřelky. Také zarytý Androiďák, v posledních letech organizátor GUG.cz… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)