5 nepovedených telefonů, které neměly spatřit světlo světa

5 nepovedenych telefonu

Většinou se uživatelé přou, který telefon je vůbec ten nejlepší. Dnes se na to podíváme z druhé strany – ukážeme si 5 nepovedených telefonů, které měly raději zůstat jen jako koncept na papíře.

Nokia 7280 – inovativní design, příšerný telefon

Píše se rok 2004, Nokia chrlí jeden telefon za druhým a na světlo světa přichází Nokia 7280 – jeden z 5 nepovedených telefonů, který si dnes představíme. Zaměříme-li se na design, nutno uznat, že finští designéři měli opravdu kuráž. Představit telefon, který vypadá jako přerostlý MP3 přehrávač, bylo něco impozantního. Ovládání telefonu probíhalo skrze prťavý displej uprostřed a mechanické kolečko. Klávesnice? Ta se vzdala své existence kvůli designu.

A to byl nejspíše největší kámen úrazu. Pokud jste telefon Nokia 7280 vytáhli ve společnosti, byli jste v prvních chvílích za hrdinu a podivína zároveň. V té chvíli byla Nokia 7280 dobrým telefonem. Vše se ale změnilo, pokud jste jej museli začít používat. Zmíněné mechanické kolečko bylo pro ovládání telefonu tragické a napsání zprávy trvalo tak dlouho, že jste přemýšleli nad poštovním holubem. No a cena? Ta se pohybovala okolo 17 tisíc, což byl hřebíček do rakve.

5 nepovedenych telefonu - Nokia 7280

Nokia 7280 – specifikace

  • displej: 15 × 30 mm, rozlišení 104 × 208 px
  • paměť: 50 MB
  • fotoaparát: VGA
  • baterie: 700 mAh

Siemens Xelibri 6 – telefon, který měl vzniknout na Apríla

Vracíme se o rok zpět (2003), kdy byla Siemens silná značka. Konstruktéři německé společnosti se vrací z večírku a posilnění lihovinou přemýšlí, jakým telefonem oslní svět. Padla skvělá myšlenka – vyrobí telefon, který bude určený jen pro dámy. Lehkým přemýšlením zjišťují, že ženy od telefonu potřebují jen 3 věci – běžné zrcátko, zrcátko s přiblížením a možnost zavolat kamarádce. Koncem roku 2003 vzniká přístroj Siemens Xelibri 6, který nešlo nezařadit do našeho výběru 5 nepovedených telefonů.

Jeho design a konstrukce připomíná pudřenku, což byl záměr. Displej je skrytý v hlavním velkém zrcátku, uprostřed klávesnice se pak nachází další zrcátko, které dokáže nabídnout bližší pohled na ženskou tvář. Při psaní se ženy opravdu zapotily a psaní jednou rukou bylo téměř nemožné. Telefon toho kromě volání a psaní SMS ani moc neuměl. Nebudeme vás napínat – telefon neuspěl a budeme na něj vzpomínat s úsměvem na tváři.

5 nepovedenych telefonu - Siemens Xelibri

Siemens Xelibri 6 – specifikace

  • displej: 1,5“, CSTN LCD, 101 × 80 px
  • paměť: prý ne
  • fotoaparát: neměl
  • baterie: 510 mAh

Nokia 7600 – přerostlé Tamagoči

Nezasedli jsme si na Nokii. Jen prostě v těchto letech produkovala tolik telefonů, že se jich mnoho povedlo, ale některé byly naopak propadákem. Nokia 7600 na to nešla špatně a představovala vybavený telefon, který se mohl rovnat i mnohým „manažerským telefonům“. Jen ten design, jen ten design (pozn. autora: všimněte si, jak byl v těchto letech trh bohatý na rozdílný design a konstrukce telefonů). Nokia 7600 vypadala opravdu jak legendární Tamagoči ve větším provedení.

Jak to u kontroverzního designu bývá, telefon rozdělil trh na dva tábory – na ty, kterým se design neuvěřitelně nelíbil, a zbylých 20 uživatelů, kterým padl do oka. A to není vše – k telefonu byl dodáván kožený pásek, díky kterému Nokia 7600 s vypnutým displejem připomínala pásmo. Co se hardwaru a výbavy týče, telefon byl povedený a v recenzích sklízel v tomto ohledu pozitivní hodnocení. Jen byl prostě neuvěřitelné ošklivý a psaní bylo opět utrpením.

5 nepovedenych telefonu - Nokia 7600

HTC Wildfire – legenda, na kterou chceme zapomenout

Rok 2010, Android na vzestupu a HTC představuje telefon Wildfire. Na pohled vybavený a povedený telefon, který dopadl dobře i v naší recenzi. Kde byl tedy problém? Telefon se chlubil vnitřní pamětí 512 MB, z té bylo ale pro data a aplikace dostupných jen něco kolo 100 MB! Kvůli tomu se telefon po nějakém tom měsíci používání stal noční můrou – hlášky o nedostatku paměti vás budily ze spaní, telefon byl neuvěřitelně pomalý a používání internetového prohlížeče bylo za trest.

Je až skoro s podivem, kolik uživatelů si tento telefon nakonec našel. Osobně, a to mluvím pouze za sebe, si nevzpomínám na uživatele telefonu HTC Wildfire v mém okolí, který by se na mě neobrátil s problémem o nedostatku paměti. Naštěstí je tato doba již minulostí.

5 nepovedenych telefonu - HTC Wildfire

HTC Wildfire – specifikace

  • displej: 3,2″, 240 x 320 px, dotykový
  • paměť: 512 MB (dostupných cca 100 MB)
  • RAM: 384 MB
  • fotoaparát: 5 MPx
  • čip: Qualcomm MSM7225 Snapdragon S1
  • baterie: 1300 mAh

Nokia N-Gage – ani pro hráče, ani pro lidi

Jak jsme začali, tak také skončíme – s Nokií. V roce 2003 přišel na svět telefon, který měl zaútočit na tehdejšího krále konzolí, GameBoy Advance, a ještě se stát mobilním telefonem. Nápad to nebyl vůbec špatný, ostatně dnes si mobilní hry vedou přímo skvěle. Jen s touto vizí přišla Nokia přibližně o 10 let dříve, než měla. Nokia N-Gage byla špatným telefonem s otřesným ovládáním a v herním světě rovněž neuspěla – hry byly graficky horší než na zmiňované konzoli, navíc se jejich cena vyšplhala klidně i přes 1500 Kč.

Telefon měl již zpočátku velmi malou cílovou skupinu – mladší uživatele, kteří chtěli herní konzoli do kapsy, ze které si mohou zavolat. Jenže v té době bylo 10 000 Kč za telefon pro studenty dost, navíc se výrazně prodražily i hry.

5 nepovedenych telefonu - Nokia N-Gage

Nokia N-Gage – specifikace

  • displej: 2,1″, 176 x 208px
  • paměť: 3,4 MB
  • fotoaparát: neměl
  • baterie: 850 mAh

Jaký přístroj byste zařadili vy mezi 5 nepovedených telefonů, které nikdy neměly vzniknout?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)