5 Google Now příkazů, které vám každý den usnadní život

google-now-1

Google Now funguje v češtině již delší dobu, a přestože je oproti anglické verzi značně omezeno, stále se zde najde několik šikovných triků. Pojďme si v dnešním článku představit 5 Google Now příkazů, které vám mohou usnadňovat život každý den.

Jak používat Google Now?

Pro uživatele, kteří do světa Google Now ještě vůbec neprostoupili, začněme krátkým úvodem. Google Now slouží u telefonu jako osobní asistent, který může na základě vašeho používání telefonu a polohy nabízet užitečné informace. Funguje zároveň jako hlasový vyhledávač i prostředek, kterým lze telefon ovládat. A to i hlasovými povely v češtině, na které se dnes zaměříme. U většiny telefonů postačí podržet tlačítko domů, čímž Google Now spustíme. Následně stačí kliknout na ikonu mikrofonu nebo říci „OK, Google“, což spustí rozpoznávání hlasu.

U některých Launcherů (aplikací pro domácí obrazovku) lze nastavit, aby šel příkaz „Ok, Google“ vyslovit i na libovolné domácí obrazovce, což celý proces urychlí. V redakci tuto možnost používáme například u jednoho z nejpopulárnějších Launcherů – Nova Launcheru.

5 Google Now příkazů

Příkazy pro ovládání budíku a časovače

Kolikrát se vám již stalo, že jste potřebovali rychle spustit odpočet času, ale nechtěli jste se prohrabovat telefonem nebo to nebylo skoro ani možné, protože jsme měli špinavé ruce? Třeba při vaření by se hodilo, abychom dokázali s minimální námahou spustit odpočet na určitý čas. No a nebo budík. Nebylo by krásné říci telefonu, ať vás prostě jen vzbudí v určitou hodinu či za určitý čas, aniž byste museli dlouze budík ručně nastavovat? No, ono to skutečně tak funguje.

Nastav odpočet na 5 minut – spustí časovač na 5 minut,

Vzbuď mě v 6 ráno – nastaví jednorázově budík na zítra v 6 ráno,

Vzbuď mě za 6 hodin – nastaví budík na aktuální čas + 6 hodin.

Rychlé zapsání poznámky

Mezi 5 Google Now příkazů, které si dnes představíme, patří i rychlé a snadné zapsání poznámky. Kolikrát se vám stalo, že jste si chtěli rychle něco zaznamenat například za chůze či jízdě automobilu a psaní bylo nepohodlné nebo nebezpečné? Co to prostě jen nadiktovat hlasem a uložit do vaší používané aplikace?

Zapiš poznámku zarezervovat kurt na badminton na pátek 9. – uloží do preferované aplikace danou poznámku.

Po prvním vyřknutí podobné poznámky se vás telefon zeptá, do které aplikace poznámku uložit. Můžete využít například oblíbený Keep, ale i další aplikace (v našem případě Trello). Pokud jste například příznivci timemanagementové metody GTD, můžete tímto způsobem plnit svůj Inbox hlasem snadno a rychle.

Vytváření připomenutí hlasem

Kromě běžných poznámek a budíku můžeme vytvářet i připomenutí, které Google před časem integroval do svého kalendáře. Díky tomu nás telefon nejen v daný čas upozorní, ale i napíše, co bychom měli udělat. Rozhodně tip, který nelze do našeho výběru 5 Google Now příkazů pro každý den nezařadit.

Připomeň mi zavolat tátovi v 19 hodin  – vytvoří připomenutí do Google Kalendáře s danou událostí a časem 19:00

Bleskové informace o počasí

Skoro každý den nás napadne otázka, jaké bude počasí v nejbližších dnech a jestli třeba bude pršet nebo sněžit. Google Now informace o počasí může ukazovat automaticky na rychlé kartě, lze se ale na počasí přímo zeptat. A to nejen podle naší aktuální polohy, ale i na jiná místa.

Jaké bude zítra počasí – zobrazí předpověď počasí v místě podle vaší polohy,

Jaké bude zítra počasí v Brně – zobrazí předpověď počasí pro zítřejší den v Brně,

Bude v pátek sněžit – česky odpoví, zda se podle předpovědi počítá se sněžením v místě podle vaší polohy.

Jednoduché počty

Google Now může posloužit i jako rychlá kalkulačka. Nelze sice očekávat pokročilé výpočty a funkce, ale na pouhé sečtení či znásobení dvou čísel může hlasové ovládání posloužit skvěle. Máte jej hned po ruce a nemusíte hledat často schovanou a málo používanou kalkulačku.

51 krát 23 – zobrazí násobení dvou čísel,

51 plus 23 – zobrazí součet dvou čísel,

2 na druhou – zobrazí druhou mocninu čísla 2.

Líbil se vám náš výběr 5 Google Now příkazů pro každý den? Používáte také nějaký užitečný příkaz?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (22)