Android 5.0 Lollipop umožní odinstalovat aplikace operátorů

android_lollipop_ico

Předinstalované aplikace na mobilních telefonech zakoupených u operátorů zcela jistě ztěžují život mnoha uživatelů po celém světě. Velikou nevýhodou je, že přeinstalované aplikace nelze jednoduchým způsobem odstranit ze systému. Pro úspěšné odinstalování je totiž ve většině případů potřeba telefon rootnout a jednotlivé aplikace odebrat pod tímto vyšším oprávněním. Jak se ale podle posledních informací zdá, tak by se celý proces mohl brzy výrazně zjednodušit.

Android 5.0 Lollipop kill switch

Z rozhovoru s Davem Burkem a Gabem Cohenem (Android vicepresidents of engineering and product management) vyplynul nový způsob instalace aplikací od mobilních operátorů. Na novém operačním systému Android 5.0 Lollipop by se aplikace od operátorů do systému nepřidávaly ve výrobním procesu, ale až při uživatelském nastavení. Telefon by sám rozeznal, od jakého mobilního operátora máte pořízenou SIM kartu a dle toho by vám do telefonu nahrál aplikace, které si operátor zvolí. Tyto aplikace by však bylo možné později jednoduše odinstalovat, nebo aktualizovat pomocí obchodu Google Play.

Android 5.0 Lollipop bloatware

Výhoda tedy spočívá v tom, že si budete moci aplikace jednoduše odinstalovat. Tento proces bohužel přináší také jednu značnou nevýhodu. Pokud si totiž zakoupíte odblokovaný telefon v některém z internetových obchodů, tak se vám do něj, i přes to, že nepochází od operátora, dostanou nechtěné aplikace. To bude mít za následek přidání jednoho kroku navíc, ve kterém budete muset aplikace odinstalovat.

Nový proces instalace aplikací by se měl objevit u mobilního systému Android 5.0 Lollipop. V tento okamžik se o zavedení uvažuje pouze u některých amerických operátorů. Pokud se dočkáme i v Evropě není v tento okamžik zcela jasné.

Uvítali byste nový způsob instalace aplikací v systému Android 5.0 Lollipop?

Zdroj: Android and Me

David Mysliveček
O Autorovi - David Mysliveček

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

aplikace slevy google play akce zdarma

Slevy na Android aplikace z Google Play

Články Petr Mišák Petr Mišák
4 min. uložit na později

Komentáře (23)