4K video na YouTube již velmi brzy – využijí to naše smartphony?

4K-TV-resolution

Rozlišení je jeden z faktorů, který přímo ovlivňuje kvalitu obrazu – ať už promítaného videa či samotného displeje zařízení. V mobilních telefonech se už hravě usídlilo Full HD rozlišení (1920 x 1080 pixelů), což je pro tak malé úhlopříčky dostatečná hodnota, ale výrobcům to nestačí – i mobily budou mít displeje s 2K rozlišením (čínský telefon Vivo Xplay 3S s 2K displej byl již představen). Server Youtube nejspíše není potřeba představovat, protože patří mezi velmi oblíbené zdroje videí a klipů i pro náš smartphone.

Čínský drak Xplay 3S od společnosti Vivo disponuje displejem s 2K rozlišením Čínský drak Xplay 3S od společnosti Vivo disponuje displejem s 2K rozlišením

Ten již 4K rozlišení podporuje, plného rozšíření se dočkáme již příští týden na CESu – Google ukáže podporu 4K rozlišení a nového kodeku VP9, který nabídne velmi dobrou kvalitu obrazu za menších datových nároků. Nový kodek podpořilo hned několik velkých parterů, mezi kterými nechybí ARM, Samsung či Intel. Dá se tedy předpokládat, že podpory by se mohly dočkat také smartphony a tablety. Dosavadní modely tuto změnu rozhodně neocení, ale v letošním roce se zcela jistě dočkáme dalších telefonů s 2K rozlišením, kde by již bylo Full HD papírově limitující.

4K-TV-resolution

Když se nad tím ovšem člověk zamyslí, tak se nic moc převratného pro nás, uživatele mobilních telefonů a tabletů, neděje. I kdybychom disponovali zařízením s 2K rozlišením, Full HD video by nám stejně mělo stačit a kvalita přehrávání bude rozhodně dostatečná. Tato zpráva nás opět přivádí k otázce – potřebují naše telefony tak velké rozlišení, když to naše oči na tak malé úhlopříčce neocení?

zdroj: androidauthority.com

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)