360Fly: Kamerka s jiným pohledem na svět (recenze)

360Fly (1 of 1)

Virtuální realita a 360° panoramatická videa – dvě odvětví, která spolu úzce souvisí a budou hrát letos prim. Vyzkoušeli jsme kameru 360Fly, která nahrává právě panoramatická videa, navíc si rozumí s mobilním telefonem a Androidem. Jak dopadla v našem testu?

Jedno oko stačí

Konstrukce kamery 360Fly je netradiční – kulatý tvar a jedna čočka. Tím se liší od většiny kamer s podobnými schopnostmi. Tvar ovšem není jediným lákadlem, kterého si oči ihned všimnou – spousta tvarů a křivek, jako by snad výrobce kameru vytesal z kamene. Netradiční pojetí designu ovšem hodnotíme kladně, je neotřelý a originální. Jedno tlačítko, tříbarevná LED, mikrofon a systém pro uchycení. Více důležitých prvků byste hledali marně.

Kamerka se vejde i do dlaně a váží 138 gramů, což je o trochu více než běžné akční kamery. Stále ale únosné. Upínací mechanizmus ve spodní části kamerky nám umožní připevnit držák s integrovaným mikrofonem. V balení jsme nalezli rovněž lepící úchyty na rovnou a zaoblenou plochu.

360fly - konstrukce, pohled shora

360Fly – specifikace

  • rozlišení: 1504 x 1504 pixelů, 30 FPS
  • optika: 8prvková čočka s efektem „ultra rybího oka“, světelnost F2.5
  • úhel záběru: 240°
  • konektivita: Wi-Fi, Bluetooth
  • interní paměť: 32 GB
  • výdrž baterie: cca 2 hodiny, 1600 mAh
  • konstrukce: voděodolná 5 ATM
  • rozměry: průměr 61 mm
  • hmotnost: 138 gramů

Na auto, kolo, motorku i helmu

Série držáků nám umožní kameru 360Fly umístit takřka kamkoliv – přilepit na kapotu auta, nádrž motocyklu či na lyžařskou helmu. Upínací mechanizmus v nás nenechával zpočátku vůbec dobrý pocit a dokonce jsme měli i o kameru strach. Zvláště pak při testu na motocyklu, kde se rychlost pohybovala okolo 90 km/h. Strach byl ovšem zbytečný, vše fungovalo velmi dobře.

Konstrukce by měla odolat i vodnímu sloupci v hloubce 50 metrů. Tohoto výsledku je však dosaženo spíše v laboratorních podmínkách a reálná čísla jsou mnohem nižší. Stříkající voda, déšť či sprcha kameře 360Fly rozhodně vadit nebude. Potápění či plavání bychom už ale tolik nedoporučovali. Aby navíc dané údaje platily, je nutné zašpuntovat mikrofon pomocí přípravku v balení.

360fly - konstrukce, z boku

K ovládání stačí jedno tlačítko nebo celý telefon

O spuštění kamery a ovládání nahrávání se stará jedno jediné tlačítko. Dlouhým stiskem kameru probudíte, krátkým zapnete nahrávání. O stavu vás informuje barevná LED dioda, jejíž barva prozradí, co se právě děje. Displej na těle kamerky bohužel chybí, ale přichází pomocník – mobilní telefon s Androidem. Díky této spolupráci lze „vychytat“ úhel kamery ještě před finálním připevněním kamery.

Ovládání pomocí tlačítka je snadné – neměli jsme problém přerušit a znovu spustit nahrávání i za jízdy na motorce. LED dioda je dostatečně viditelná a dobře přístupná.

360fly - konstrukce, tlačítko

Oficiální aplikace 360Fly umožní propojení kamery a mobilního telefonu, kam je následně přenášen obraz živě. Pomocí aplikace lze samozřejmě tahem prstu i gyroskopem ovládat úhel kamery. Bonusem je pak možnost přenášet videa z kamery přímo do paměti telefonu. Kamera a telefon spolu komunikují přes Bluetooth, přenos obrazu a dat pak probíhá přes Wi-Fi (kamerka si vytvoří vlastní AP).

360fly
360fly

Hodina a půl záznamu, pak na nabíječku

Výdrž baterie směřuje k 1,5 – 2 hodinám nepřetržitého záznamu, což není špatná hodnota. O něco déle si pak pobude na nabíječce, přesněji tedy nabíjecí kolébce. Do ní lze připojit standardní nabíječku k mobilnímu telefonu, má totiž MicroUSB konektor.

360fly - konstrukce, nabíječka

Kvalita záznamu – na profi zapomeňte

Kamerka 360Fly nás láká na nahrávání ve 360°, což zvládá. Pouze ale v jedné ose, v té druhé je omezena na 240°. Kamerka logicky nezvládne natočit to, co je přímo pod ní, protože to zakrývá svým vlastním tělem. S tímto faktem je potřeba při připevňování počítat a nastavit kameru tak, aby vám zorný úhel vyhovoval.

A nyní to nejdůležitější – kvalita záznamu. Kamera 360Fly natáčí záznam s rozlišením 1504 x 1504 pixelů, což je na 360° prostě málo. Díru do světa neudělá ani snímkovací frekvence 30 FPS. Kvalita obrazu je pak pro nás spíše zklamáním – nízké rozlišení je hodně znát, ostrost se hlavně k okrajům videa hodně ztrácí, podání barev nás rovněž nijak nenadchlo. Podobně je na tom i mikrofon, který je spíše do počtu, ale použitelný například při rychlejší jízdě na motorce není.

O kvalitě záznamu i zvuku se můžete sami přesvědčit ze 3 ukázkových videí na serveru YouTube. Záznamy jsou vhodné maximálně pro domácí použití a „chlubení“ se na sociálních sítích. Rozhodně se kamera 360Fly nedá použít k profi tvorbě, kde je na kvalitu záznamu kladen mnohem vyšší důraz. S danou cenou jsme s tím sice nepočítali, přesto nás kvalita spíše zklamala.

Video je nahráváno ve formátu H.264 s datovým tokem okolo 18 Mb/s. Díky tomu je velikost 10minutového videa cca 1,3 GB.

Oficiální aplikace umožní sestříhat a nahrát na sociální sítě

Střih panoramatického videa není v současné době denním chlebem ani profesionálů, kteří se střihem živí. Pro běžného uživatele, pro kterého je kamerka 360Fly určena, je potřeba jednoduchá aplikace alespoň pro základní střih. Takovou společnost nabízí na svých stránkách – aplikace 360fly Director je k dispozici pro Windows i Mac OS.

V první řadě lze skrze aplikaci videa z kamery prohlížet, což běžné přehrávače nezvládají. Zmíněná možnost střihu je pak implementována v úplně nejzákladnější podobě – jednotlivé snímky můžete zkrátit (vybrat tedy pouze určitý úsek) a spojovat s dalšími. Výsledkem je nové video složené z vámi zkrácených snímků, maximálně lze ovšem spojit pouze 5 jiných snímků. Vylepšení barev, efekty či tvorbu textu nehledejte. Není tu.

Na Facebook i YouTube jedním kliknutím

Video, které „vyleze“ z kamery, je sice panoramatické, pouhé nahrání na YouTube přes prohlížeč ovšem nestačí. O export se musí opět postarat aplikace 360fly Director, která podporuje Facebook, YouTube a vlastní síť. V nastavení aplikace lze spárovat aplikaci s vašimi profily, nahrávání je poté otázkou jednoho kliknutí. Počítat musíte ještě s automatickým procesem převodu videa do jiného formátu, o čemž aplikace informuje (bez dalších detailů).

Trochu nás mrzí, že nelze před nahráním videa na YouTube změnit nějaké detaily – například na neveřejné video. Funguje to bohužel tak, že se video nahraje hned jako veřejné a vy jej až po zveřejnění můžete editovat.

Závěr – první vlaštovka a spousta prostoru ke zlepšení

Cena kamery 360Fly se pohybuje okolo 14 000 Kč, což nás na první pohled nevyděsilo. Jedná se přeci jen o něco nového a na pohled povedeného. Horší už je to ale v případě, že si porovnáme cenu s kvalitou výstupu. To už moc v prospěch testovaného produktu nehovoří.

Graf ceny produktu 360 fly poskytuje server Heureka.cz

Kamerka 360Fly nás zaujala hned při svém představení a měli jsme velká očekávání. Design je výborný a neměli jsme problémy ani s používáním a ovládáním kamery. Aplikace byla sice občas těžkopádná a pomalejší, ale téměř vždy zvládla vše, co jsme po ní žádali – přenos živého obrazu či kopírování videosouborů do paměti telefonu. No a navíc podporuje i Google CardBoard. Aplikace pro PC je sice pouhým základem pro střih, ale jak se říká – lepší než nic.

V balení jsme rovněž nalezli sadu držáků a nálepek, díky kterým jsme mohli vyzkoušet kameru například na motocyklu. Těší nás, že odolné konstrukci nevadí ani déšť či sprcha, aniž bychom museli sáhnout po nějakém speciálním pouzdře.

Nakonec přichází to nejdůležitější – kvalita záznamu. Ta nás zklamala, za což může především nízké rozlišení a neostré části snímku. Možná za to může konstrukce kamery pouze s jednou čočkou, každopádně kvůli tomu můžete zapomenout na profesionální záběry. Videa ze 360Fly jsou spíše pro domácí zpestření a pobavení.

Konečný verdikt: Kamera 360Fly je velmi zajímavé zařízení, které sází na jednoduché, ale zároveň velmi netradiční zpracování. Obsluha kamery, aplikace i zpracování záznamů je jednoduché i pro začínající uživatele. Bohužel v tom nejdůležitějším pokulhává – v kvalitě záznamu a vyšší ceně.

Klady

+ Netradiční konstrukce a design.
+ Voděodolné tělo (5 ATM).
+ Snadná obsluha.
+ Mobilní aplikace s podporou Google CardBoard.

Zápory

– Slabší kvalita záznamu.
– Vyšší cena.
– Aplikace pro PC nabízí jen základní možnost střihu.

Za zapůjčení děkujeme společnosti 360fly.sk.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)