10 důvodů, proč nabíjení vašeho smartphonu trvá věčnost

nabijeni baterie bezdratove

Nabíjení baterie chytrých zařízení se zrovna jako specifikace a design výrobků neustále zlepšují a vyvíjí. Celý proces je mnohem rychlejší, na trh přichází alternativy ke klasickým nabíječkám a výrobci čím dál častěji přichází s funkcemi, které ve svém názvu obsahují „rychlé nabíjení“.

Hledíte i vy závistivě na všechny nové modely, jejichž nabíjení trvá několik málo okamžiků, a přitom doma nervózně doufáte, že se váš smartphone přes noc nabije aspoň na 80 procent? Na vině může být jeden nebo více problémů, které i s řešením naleznete.

Důvody neefektivního nabíjení jsou seřazeny od nejčastějších a nejjednodušeji řešitelných.

Důvod 1: Špatný kabel

Pokud se vaše chytré zařízení nabíjí pomalu nebo vůbec, prvním krokem je kontrola kabelu. Problém nemusí být vždy v zalomeném konektoru nebo jiné viditelné vadě. Spousta uživatelů používá defaultní kabel k zařízení i roky a při každodenním nabíjení se není co divit, že jsou kabely považovány za spotřební zboží, které je čas od času nutné vyměnit.

Pečlivě kabel pohledem zkontrolujte a velkou pozornost věnujete samotnému konektoru. USB konektory u nabíjecích kabelů jsou vyráběny tak, aby při hrubší manipulaci a násilnému zasouvání a vysouvání z telefonu neponičily vstup zařízení, ale raději samy sebe. Zkontrolujte proto, zda není konektor poškozen, jestli není promáčknutý a jestli uvnitř nechybí tenké kovové plíšky. Také stojí za zkoušku s pomocí kabelu nabít jiné zařízení se stejným vstupem.

Řešení: Pokud se kabel prokáže jako nefunkční nebo poškozený, máte vlastně docela štěstí – kabely jsou levné a dají se lehce nahradit.

usb nabijeni android

Důvod 2: Slabý zdroj energie

Samozřejmě, pokud nabíjení telefonu provádíte pomocí počítače, nabití přístroje potrvá. Mnohdy aplikace vysávají baterii rychleji, než je počítač schopen ji nabíjet. To samé platí i pro bezdrátové nabíječky.

Může se ale stát, že se snažíte dobít své zařízení klasicky skrze zásuvku a přesto se procenta nahorou škrábou opravdu pomalu. Některé nabíječky mohou být náchylné na sdílený zdroj jako rozdvojky, roztrojky nebo prodlužovací kabely, zejména zmiňované bezdrátové varianty.

Řešení: Snažte se nabíjet přístroje klasickým způsobem, vyzkoušejte více zásuvek v domě a pokud je to možné, zasuňte adaptér do zásuvky přímo.

nabijeni baterie pres pc

Důvod 3: Vadný adaptér

Možná přepětí, nevhodné zacházení jako pád nebo nechtěné šlápnutí poškodilo váš adaptér. Podobně jako u napájecího kabelu, malá krabička je předurčena k tomu, aby si poradila s různými nehostinnými vlivy prostředí a telefon zůstal nadále funkční.

Řešení: Poškozený nebo opotřebený adaptér vyměňte za kamarádův – pokud zjistíte, že problém leží skutečně ve vadné krabičce, není nic jednoduššího než zakoupit nový. Ale pozor – pečlivě si prohlédněte vytištěné údaje a zakupte adaptér stejných či lepších parametrů (zejména s vyšší hodnotou výstupního proudu).

Důvod 4: Používání zařízení při nabíjení

Častým problémem je používání přístroje při nabíjení. Nemusíte si to ani uvědomovat, přesto telefon z ruky neodložíte ani v případě, že je zrovna připojen k nabíječce. Facebook, Candy Crush, Skypování… To vše se výrazně podepíše na rychlosti nabíjení a v kombinaci s poškozeným kabelem je to hotové neštěstí. Můžete se tak dostat do situace, kdy telefon spotřebovává více energie, než se mu dostává. Je třeba si uvědomit, že největším žroutem baterie je zapnutá obrazovka.

Řešení: Vypněte všechny aplikace a přístroj odpojte od internetu – úplně nejlepší je smartphone dát do módu letadlo. Nechte telefon nabíjet a poohlídněte se po jiné zábavě.

pomale nabijeni android

Důvod 5: Příliš mnoho aplikací na pozadí

Ačkoli je zapnutý displej opravdu tím největším žroutem procent baterie, kapitolou samou o sobě jsou aplikace běžící na pozadí. Mnohdy o nich nemáte vůbec tušení, což je také jejich největší zbraní. Nenápadně sají a sají, až jejich spotřeba překročí dodávanou energii a je zle.

Tento problém je zřejmý i mimo nabíjení. Vybíjí se váš telefon rychleji než obvykle? Pokud ano, může to být příčina vašich potíží.

Řešení: Podívejte se do nastavení a zjistěte, které z aplikací běžících na pozadí nepotřebujete a jednoduše je odinstalujte. Zbytek za vás vyřeší například aplikace Greenify, která zamezí vámi určeným aplikacím, aby sosaly baterii na pozadí.

Greenify
Greenify

Důvod 6: Ucpaný USB port

Tento problém je mnohem častější, než se na první pohled může zdát. Telefon se často povaluje v kapse nebo tašce a bez zakrytého vstupního USB portu je velmi jednoduché, aby si do malého prostoru našel cestu nějaký drobeček. Takový nenápadný vetřelec nemusí nabíjení vždy zastavit, může ho i výrazně zpomalit a způsobit občasné výpadky.

Řešení: Pořádně prozkoumejte port za pomocí baterky a nejlépe zvětšovacího sklíčka. Vstup profoukněte a případné cizí těleso opatrně vytáhněte třeba jehlou – nikoli dřevěným párátkem! Úplně nejlepší je pro všechny případy port opatrně projet čistým zubním kartáčkem i v případě, že v portu není nic vidět.

nabíjení baterie smartphone

Důvod 7: Špatná baterie

Bohužel se může stát, že nefunkční nebo opotřebená je v případě pomalého nabíjení baterie. Ačkoli může baterie projevit vadu i u relativně nových telefonů, tento možný problém neberte na lehkou váhu, zejména je-li vaše zařízení starší než dva roky.

Řešení: Pokud se telefon nenabíjí do sta procent nebo se nabíjí extrémně pomalu, zkuste na internetu zakoupit baterii novou, mnohdy je to otázka několika stokorun. Velký problém je to ale u výrobců, kteří se rozhodli pro nevyměnitelné baterie.

Důvod 8: Poškozený USB port

Jestliže jste se dostali v článku až sem a pomalé nabíjení telefonu se vám podařit nevyřešilo, příliš vás nepotěšíme. Další řešení už jsou podstatně více problematická a finančně náročnější.

Řešení: Pokud jste již důkladně prozkoumali USB port kvůli možným nečistotám a narazili jste na technickou vadu v samotné zdířce, je příčina vašich problémů jasná a nezbývá vám nic jiného, než telefon zanést do servisu.

Důvod 9: Koroze ve zdířce

Ano, tato část přístroje může rezavět – zejména, pokud je telefon neustále ve vlhkém prostředí nebo se dostává do kontaktu s potem. Rez je velice zákeřný problém. Vytváří v portu jakýsi film, který zamezí přísunu energie úplně nebo částečně. Je třeba ho odhalit včas, koroze má tendenci se rozšiřovat a může zasáhnout i další důležité orgány telefonu a způsobit ještě větší problémy.

Řešení: Nejlepším řešením je telefon dát do rukou odborníkovi a sdělit mu svůj problém. Korozi lze sice odstranit směsí octu a alkoholu, ale dostat tyto tekutiny do telefonu může skončit mnohem horším problémem, než je rezavý port.

pomale nabíjení baterie

Důvod 10: Už to opravdu chce nový telefon…

I když jste se svým zařízením jinak spokojeni, technologie rychle zastarává a elektronika se opotřebuje opravdu rychle. Modernější zařízení mají lepší procesory podporující nabíjecí proces, spousta výrobců nabízí u svých výrobků rychlonabíjecí funkce a kapacitnější baterie. Postupná degradace baterií a hardwaru, který ani nemusí po letech držet pevně u sebe, se může projevit horším a horším nabíjením – což lze vyřešit pouze novějším modelem.

Závěr

Jestliže jste jedním z těch, kterým nabíjení trvá celou věčnost, pak doufáme, že náš seznam pomohl odhalit příčinu problému a nejlépe i jeho řešení.

Máte pocit, že jsme něco vynechali? Napište nám do komentářů vaše zkušenosti s pomalým nabíjením a jak jste je vyřešili.

Zdroj: AndroidAuthority

Johanna Kovaczicz
O Autorovi - Johanna Kovaczicz

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (42)